Probiotyki i żywe kultury bakterii stanowią naturalne wsparcie dla organizmu. Przyczyniają się one do odbudowy flory bakteryjnej, która wpływa między innymi na prawidłowe procesy trawienne, odporność czy poziom cholesterolu. W wielu przypadkach lekarze zalecają swoim pacjentom stosowanie probiotyków. Kto w szczególności powinien po nie sięgnąć?

Przede wszystkim probiotyki przeznaczone są dla osób, które zażywają lub w ostatnim czasie zażywały antybiotyk. Niestety, choć często w istotny sposób przyczynia się do wyzdrowienia, antybiotyk błyskawicznie wyniszcza florę bakteryjną niszcząc przy tym bakterie, które są korzystne. Czasem tygodniowa terapia antybiotykiem wystarczy, aby flora ta została zachwiana na kilka miesięcy. Te osoby powinny stosować probiotyki już od pierwszego dnia zażywania antybiotyku. 

Kolejną grupą są osoby, które cierpią na różnego typu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli ktoś ma kłopot z niestrawnością, wzdęciami, biegunką czy zgagą, może to wynikać z faktu, iż jelita nie funkcjonują prawidłowo. Warto wtedy sięgnąć zarówno po suplementy diety, takie jak probiotyki, jak i wprowadzić do swojego menu naturalne probiotyki, na przykład kefir, kapustę kiszoną lub zsiadłe mleko. 

Trzecia grupa to ludzie, którzy mają podwyższony poziom złego cholesterolu. W tym przypadku bardzo ważna jest odpowiednia dieta i codzienna porcja ruchu, jednak probiotyki mogą stanowić dodatkowe wsparcie podczas walki ze złym cholesterolem. 

Stosowanie probiotyki jest w pełni bezpieczne, dlatego nie warto z niego rezygnować. Prawidłowo działająca flora bakteryjna to podstawa nie tylko zdrowia, ale też dobrego samopoczucia na co dzień.